עריכה ספרותית

עורכת ספרים: עריכה ספרותית ספרות יפה, רומנים, ביוגרפיות, ספרי מתח, ספרי פנטזיה, ספרי ילדים ועוד.

נירית צארום

עורכת לשון וספרות

בעלת שני תארים אקדמיים בספרות בהצטיינות מאוניברסיטת ת״א, תעודת עריכה וניסיון עשיר בכתיבה ובעריכה.

למענה אישי

מזל טוב! כתבת סיפור קצר, נובלה או רומן. השלב החשוב הבא בהוצאתו לאור הוא עריכה ספרותית ואחריו, עריכה לשונית והגהה.

 

כל סופר וסופרת זקוקים לשירותיהם של עורכי ספרים, שיערכו את ספריהם: עורכים ספרותיים וגם עורכים לשוניים. אפילו כותבים של רבי-מכר לא חולמים לערוך את ספריהם לגמרי בעצמם. פנייה אל עורך ספרותי או אל עורכת ספרותית היא לרוב ההשקעה הטובה ביותר בספר שלך.

מאחר שאין כתב-יד מושלם מראשיתו, עריכה ספרותית תשביח את כתב-היד שלך, תמקד אותו ותעשיר את לשונו. עריכה לשונית תשפר את הבהירות שלו. לכן רצוי לפנות אל עורך ספרותי מומלץ או אל עורכת ספרותית מומלצת, עורכי ספרים בעלי ניסיון מקצועי וידע נרחב בתחומי הספרות והעריכה.

 

אם זהו הספר הראשון שכתבת, נוסף על שיפור כתב-היד שלך, חידוד העלילה, המסרים והדמויות, עריכה ספרותית תעצים את כישורי הכתיבה שלך ותקנה לך ידע יקר ערך ומיומנויות שיסייעו לך לכתוב את הספר הבא שלך. על השלבים בתהליך הוצאה לאור של ספר ועל האפשרויות השונות כתבתי באריכות כאן: עריכה, עימוד, הדפסה, והפצה – איך להוציא לאור ספר?

***

גם אם נראה לך שכתב-היד שלך שלם ואינו צריך לעבור עריכה ספרותית יסודית, כדאי לך  לפנות אל עורכת ספרותית או אל עורך ספרותי כדי לקבל חוות-דעת ספרותית על כתב-היד שלך.

 

גם סופרים ידועים מוציאים לאור את ספריהם רק אחרי שאלה עברו עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה על-ידי עורכי ספרים מנוסים: עורכים ספרותיים, עורכים לשוניים ומגיהים.

בהמשך מאמר זה אציג את כל האפשרויות לערוך עריכה ספרותית את הספר שלך; מדוע כדאי לך לפנות אל עורך ספרים או אל עורכת ספרים עצמאיים, יתרונותיהם על פני עורכים ספרותיים ועורכים לשוניים בהוצאות הממוסדות הגדולות ועוד. בעצם, אפשר לדלג לשם כבר עכשיו:

עריכה ספרותית כל האפשרויות העומדות לבחירתך.

מי יערוך  עריכה ספרותית את הספר שכתבת?

 עורך ספרותי או עורכת ספרותית העובדים עם הוצאות הספרים המסורתיות או עורכים עצמאיים.

כדי לערוך את הספר שכתבת באפשרותך לפנות אל עורך ספרותי או אל עורכת ספרותית העובדים עם הוצאות ספרים, אל עורכים עצמאיים ואל בני משפחה וחברים, כדי לקבל חוות דעת על עבודתך. האמת, אין דרך אחת לערוך את כתב-היד שלך ולהוציאו לאור כספר. יש דרכים רבות לערוך את הספר שלך  ואנשים רבים יכולים לסייע לך בכך: עורכי ספרים, קוראי בטא ועוד.

הוצאות לאור מסורתיות מעסיקות עורכים מטעמן. כל כתב-יד עובר לפני הוצאתו לאור שלושה סבבי עריכה: עריכה ספרותית, עריכה לשונית והגהה. כיום ספרים רבים רואים אור בהוצאה עצמית של המחבר. הבחירה בהוצאה עצמית משאירה בידך את כל הזכויות ומאפשרת לך לבחור עורך או עורכת שיערכו את ספרך ומעורבות בכל שלבי העריכה.

ואולי יש לך צורך בשירותיו של עורך ספרותי או של עורכת ספרותית שילוו אותך בתהליך הכתיבה ויסייעו לך להעשיר את הדמויות ולבנות את העלילה, לארגן את האירועים ברצף כרונולוגי או ברצף אחר ועוד. פנייה אל עורך או עורכת שילוו אותך בתהליך הכתיבה של הספר שלך יכול לסייע לך להשלים תהליכי כתיבה שכבר התחלת, לסיים את הספר שלך ולהוציאו לאור. עריכה ספרותית היא הצעד הראשון להוציא את ספרך לאור.

Posts Are Coming Soon
Stay tuned...

עריכה ספרותית מקצועית  

אם הגעת אל המסקנה שהספר שלך צריך לעבור עריכה ספרותית מקצועית, כדאי לשכור עורך או עורכת מומחים בעלי ידע עשיר מוכח בשני תחומים: עריכה וספרות. אין תחליף לעומק הידע ולניסיון שעורך או עורכת ותיקים מביאים עימם.

כמובן, יש לך אפשרות לפנות להוצאות המסורתיות המעסיקות עורכים ספרותיים. ביכולתך גם לפנות אל עורך או עורכת עצמאיים. עורכים ספרותיים מומלצים רבים עבדו בעבר בהוצאות ספרים מוכרות והיום הם עורכים בעלי עסק מצליח לעריכת ספרים מקצועית. יתרה מזאת מחיר עריכה ספרותית אצל עורך או עורכת עצמאיים, נמוך יותר מהמחיר שיגבו ממך הוצאות הספרים בעבור עריכה ספרותית של הספר שלך. פנייה אל עורכים ספרותיים עצמאיים תחסוך לך את המחיר שגובות ההוצאות על התיווך בין כותבים לעורכים. מחיר עריכה ספרותית ולשונית מקצועית אצל עורך ספרותי או עורכת ספרותית עצמאיים זול יותר ממחיר עריכה ספרותית ולשונית בהוצאות המסורתיות.

 

למען האמת אין תחליף לזמינות של עורך ספרותי עצמאי לכותב ולכותבת, המפקידים בידיו את כתב-היד שלהם. לכן פנייה אל עורכת ספרותית או אל עורך ספרותי עצמאיים מומלצת בייחוד, אם זה ספרך הראשון.

עריכה ספרותית עצמית 

עריכה עצמית של הספר שלך היא די מובנת מאליה; אחרי הכל, מי מכיר טוב ממך את הספר שכתבת?

עריכה עצמית של הספר, משמעותה קריאות חוזרות של כתב-היד במטרה לזהות את החורים בעלילה, את החזרות ואת הקפיצות הסגנוניות, לבחון את אמינות הדמויות, את תפקודן בעלילה ואת העלילה כולה. ייתכן שיהיה לך קושי מסוים לאתר אותם, דווקא משום שכבר קראת את כתב-היד שלך שוב ושוב ויש לך היכרות אידאית של כתב-היד שלךעם זאת עריכה ספרותית ראשונית עצמית יכולה להוזיל את מחירה של עריכה ספרותית מקצועית. כדי לתת לך כלים לעריכה עצמית ראשונית של כתב-היד שלך כתבתי מאמר: איך לערוך בכוחות עצמך את הספר שכתבת.

 

בכל זאת, כדאי לקחת בחשבון עובדה שככותבים איננו אוהבים להודות בה, אנו מתקשים לבחון את הספר שכתבנו בצורה אובייקטיבית. הסיבה לכך היא שיש לנו היכרות אידאית מצוינת עם כתב-היד שלנו לכן, אם ברצונך לערוך את הספר שלך כדי שלמות, כדאי לך לשכור עורך או עורכת.

 

אבל אם בכל זאת החלטת לערוך בכוחות עצמך את כתב-היד שלך לספר, כדאי לך לקרוא את כתב-היד שלך שלוש פעמים: פעם אחת – כדי לערוך אותו עריכה ספרותית, פעם שנייה כדי לערוך אותו עריכה לשונית ופעם שלישית כדי להגיה אותו.

כמו כן יש בידך אפשרות לערוך את הספר שלך עריכה עצמית לפני מסירתו לעורך ספרותי או לעורכת ספרותית, להסתייע בקוראי בטא שיעברו על כתב-היד שלך ויעירו הערות או לקבל חוות דעת ספרותית מקצועית בתשלום. דרך זו מבטיחה שכתב-היד שלך יעבור עריכה ספרותית מקיפה וגם עשויה לחסוך לך כסף – ככל שהספר שלך יהיה בהיר ומאורגן – התשלום עבור עריכה ספרותית מקצועית יהיה זול יותר.

קוראי בטא

קוראי בטא יכולים לסייע לך לערוך עריכה ספרותית את הספר שלך. לרוב אינם מחליפים עורך ספרותי או עורכת ספרותית, אולם הם יכולים לתת משובים אובייקטיביים יותר לכתב-היד שלך. בתהליך עריכת הספר שלך עריכה ספרותית, אפשר להתייחס קוראי בטא כאל מקבילה ספרותית של קבוצת מיקוד אלו הם הקוראים העתידיים של הגרסה המוקדמת של ספרך. הם כנראה לא יערכו את הספר שלך עריכה ספרותית ולשונית מקצועית, אבל יוכלו להצביע על נקודות התורפה בכתב-היד שלך ולהציע לך דרכים לערוך אותו. 

 

אף שקוראי בטא אינם עורכים ספרותיים, הם יכולים להצביע על נושאים ועל סוגיות שלא הבחנת בהם או לא רצית להתייחס אליהם, כשערכת את הספר עריכה ספרותית, כגון דמויות ״שהלכו לאיבוד״, קו עלילה לא בהיר או תיאורים לא עקביים. קורא בטא שאינו עורך ספרותי מקצועי, כנראה לא יבחין בכל טעות קטנה, אבל הוא יוכל להציג לך בצורה טובה למדי את התמונה הגדולה.

 

קוראי בטא של ספרך יכולים להיות חברים וחברות, בני משפחה ואנשים שפגשת בסדנה לכתיבה.  ויש אפשרות נוספת  – להיעזר קוראי בטא מקצועיים בתשלום. קוראי בטא מקצועיים, לרוב עורכים, יסרקו את הספר שלך בזהירות ויתנו לך חוות דעת ספרותית כנה יותר שתסייע לך לערוך עריכה ספרותית את הספר שלך.

ליווי תהליכי כתיבה 

עורך או עורכת יכולים ללוות אותך בשלבים שונים של תהליך הכתיבה ולסייע לך לטוות עלילה, לבחור מספר, לארגן את רצף האירועים ברצף כרונולוגי או בסדר אחר ועוד. ליווי תהליכי כתיבה יכול לסייע לך במקרים הבאים:

 •  כשיש לך רעיון בסיסי לסיפור, לרומן וגם כתבת רשימות, אך טרם טווית אותם לעלילה.​​ עורכת ספרותית תלווה אותך בתהליכי כתיבה, תסייע לך לבחור את סוגת הספרות המתאימה: רומן ריאליסטי, רומן זרם התודעה, רומן בלשי ועוד. 

 • לסדר את האירועים ברצף הגיוני מבחינת תוכנם ולשונם. עורכת ספרותית תסדר את האירועים בהיגיון שיתאים לרומן או לסיפור שבחרת לכתוב.

​​

 •  לארגן רצף אירועים בסדר אחר – האירועים המתוארים בכתב היד שלך מאורגנים ברצף כרונולוגי. אולם יש לך הרגשה שניתן לארגן אותם בסדר אחר.  על ספרות – מחוץ למרחב ולזמן אפשר לקרוא ברשימה: חמדת טוני מוריסון.

 • אחרי ששוב ושוב חזרת וקראת את כתב היד שלך; ניסית לערוך את כתב-היד שלך עריכה ספרותית, אך לא הצלחת לאתר את חולשותיו. ליווי תהליך הכתיבה על-ידי עורכת ספרותית מנוסה, יכול לסייע לך.

 •  איך לסיים? כתבת סיפור או רומן, אולם לא מצאת דרך לסיימו. ייתכן שלסיפור שלך יש יותר מסיום אחד ולא הצלחת להחליט על אחד מהם.​ עורכת ספרותית שתלווה את תהליך הכתיבה, תסייע לך להכריע בין האפשרויות השונות או להציע אפשרות נוספת שתהלום את הרומן שלך.

 

בהקשר זה מאלף לקרוא את סיפורה של תיי הוף – עורכת ספרותית שהנחתה את נל הרפר לי מחברת הרומן הנודע ״אל תיגע בזמיר״.

ליווי תהליך הכתיבה

"ואשר לך, הסופר, אל לך לשכוח שהקורא משול לסוס קרבות, ומתפקידך להרגיל אותו שבתום כל משימה שהיטיב לבצע ממתינה לו כפרס קוביית סוכר." 

מילוראד פאביץ, 1990. מילון הכוזרים, עמ' 19

היכרות אידאית עם כתב-היד שלך

חשבת רבות על האירועים שתיארת, על הדמויות שעיצבת, על לשונן ועוד. עתה יש לך היכרות אידאית (רעיונית) מצוינת עם כתב-היד שלך: עם הקו המנחה של העלילה, עם ההשקפותיו, עם העלילה ועם הדמויות. אבל ההיכרות המעמיקה שלך עם כתב-היד גורמת לך לדלג על המילים שכתבת ומונעת ממך לאתר את חולשותיו. עורכת ספרותית מיומנת תאתר אותן, תחדד את מסריו של הספר שכתבת ותחדד אותם.

רק עין חיצונית תאתר את המילים החוזרות, העודפות והחסרות, את ה׳חורים׳ בעלילה ואת הקפיצות הסיגנוניות. עורכת ספרותית או עורך ספרותי הם עין החיצונית הבוחנת את כתב היד שלך ומציגה דרכים לשיפורו. עורכים ספרותיים יסייעו לך להעריך את הסיפור, את הרומן או את השיר שכתבת ולראות אותו מנקודת מבט אחרת. כמובן, כדאי לבחור עורכת ספרותית בעלת ידע נרחב בספרות ולא רק בעריכה. עורכת כזאת תוכל לתת לך חוות דעת ספרותית מנומקת.

Posts Are Coming Soon
Stay tuned...

עריכה ספרותית של ספר ילדים

 עריכה ספרותית של ספרי ילדים מתווכת בין עולמו של הכותב המבוגר לעולמו של הנמען – הילד. ועם זאת היא מעשירה את הלשון ובוחנת את מהימנות המספר, את מורכבות העלילה ועוד.

 

נוסף על ההבדל הבסיסי בין עולמם של המבוגרים לעולמם של הילדים, יש לזכור כי אורח החיים של הילדים בימינו שונה מאורח החיים שלנו בילדותנו – לרבים מהילדים כיום יש טלפונים סלולריים, טאבלטים וגישה לאינטרנט.

במרוצת השנים חלו תמורות רבות בספרות ילדים; את הטון הדידקטי שרווח בספרות ילדים שנכתבה בשנות השישים והשבעים, מחליפה היום נימה אישית יותר של המספר, רצון לעניין, לסקרן, לשעשע וכך לגעת בעולמו של הילד ולרגש אותו. זהו הקו המנחה אותי, כאשר אני עורכת ספר ילדים.

ספרי ילדים אהובים, הם ספרים שמתחברים לעולמו של הילד, לשאלות שמעסיקות אותו ולחוויותיו. כמובן, עריכה ספרותית של ספר ילדים אין משמעה ויתור על המסרים המורכבים, שאתם מבקשים להעביר לילדים. ועם זאת עריכה ספרותית מעדנת את הטונים ומשפרת את הקריאות של הספר.

Open Book

 עוד על עריכה ספרותית 

עריכה ספרותית היא עריכה  מקיפה, הנעשית בתהליך אינטראקטיבי (הידודי).

אני קוראת את כתב היד שלך ומוסרת לך חוות דעת מקצועית על עלילתו, על עיצוב הדמויות ועל לשונו.

נוסף על כך אני מקשיבה לרצונות ולציפיות שלך מכתב-היד, לתפיסת העולם המוצגת בו ולמסריו.

לכן עריכת ספרות אינה נעשית רק מול כתב היד, אלא גם בפגישות, שמספרן נקבע בהתאמה לשלב שבו נמצא כתב היד שלך.

 •  על כתיבה עיתונאית בספרות  גוגול וניו ג׳ורנליזם

 •  על חשיבותה של עריכה ספרותית  סיפורה של תיי הוף  עורכת ספרותית

עריכה ספרותית של ביוגרפיות

עריכה ספרותית של ביוגרפיות

ביוגרפיה היא סוגת ספרות, מכאן תרומתה הרבה של עריכה ספרותית ושל עורכים ספרותיים לכתיבת ביוגרפיה.

נוסף על עובדות בסיסיות, ביוגרפיה, כמו ספרות, מתארת במילים את החוויה האנושית על מורכבותה ועל גווניה הרבים. לכן בכתיבת ביוגרפיה מתבקשת עריכה ספרותית. 

הביוגרפיה מדגישה היבטים שונים בקורותיו של נושא הביוגרפיה: רגשות, חלומות, שאיפות ועוד. עריכה ספרותית של ביוגרפיה מיטיבה לשרטט את הצדדים הרבים באישיותו של האדם שאת קורותיו היא משרטטת.

על כתיבת ביוגרפיות ראו כאן

על ביוגרפיה כסוגת ספרות ראו כאן

NIRITEXT | חוות דעת ספרותית

איך עובדת עורכת ספרותית

 • עורכת ספרותית מסדרת את רצף האירועים בסיפור שלך ומארגנת אותם בקשר סיבתי או קשר אחר, כגון זכרונות, אסוציאציות ועוד.

 • עורכת ספרותית בונה מהאירועים שתיארת עלילה מושכת ומסקרנת

 • עורכת ספרותית משוחחת איתך על הדמויות בסיפור שלך ומפתחת אותן איתך.​

 • עורכת ספרותית מתכננת איתך, כיצד למסור את המידע בסיפור ומתי להשהותו כדי ליצור מתח.

 • ​עורכת ספרותית מתאימה לדמויות משלב לשוני: תיאור העולם מנקודת מבטו של ילד, לדוגמה, לא ייכתב במשלב לשוני גבוה, כפי שהוויה צבאית לא תיוצג בלשון מליצית.

עריכה ספרותית מותאמת לסגנונך

עריכה ספרותית מעולה מותאמת לסגנון הכתיבה שלך. עורכים ספרותיים מומחים ישמרו על הנימה שבה תיארת את האירועים המופיעים בכתב-היד, כך שקולך יישמע. עריכה ספרותית מעשירה את הלשון מחדדת את תיאור ההתרחשויות המתוארות בכתב-היד. תפקידה של עריכה ספרותית ללטש את היצירה על כל מרכיביה: עלילה, דמויות, שפה ועוד. 

עריכה ספרותית של סיפורים קצרים

ניתן לערוך עריכה ספרותית גם סיפורים קצרים ולכנס אותם לאנתולוגיה. הסיפור הקצר מתאפיין בלשון חסכנית ועם זאת כל ביטוי בה, הוא רב משמעות. על עריכה ספרותית של סיפור קצר ועל שלושה מאפיינים מרכזיים של הסיפור הקצר, תוכלו לקרוא כאן: סיפור קצר על פירגון

מהי חוות דעת ספרותית מקצועית?

עריכה ספרותית יכולה להתחיל ממתן חוות דעת על כתב-היד שלך 

חוות דעת ספרותית נכתבת לאחר קריאה יסודית של כתב היד ושימת לב קפדנית למספר ולשונו, לעיצוב הדמויות ולארגון העלילה. חוות דעת ספרותית היא מסמך המשקף לך הכותב, כיצד קורא חיצוני מבין את הסיפור או הספר שכתבת; אילו מחשבות, רעיונות, חוויות ותפיסות עולם עולים מן הספר או מן הסיפור? למי הוא מיועד, איך ללטש את המסריו ועוד.

 

חוות דעת ספרותית כוללת המלצות לשיפור כתב היד, יכולה לתת לך מושג על האופן שבו כתב היד שלך יתקבל בהוצאות ספרים ואף יותר מזה  המלצות לשיפורובחוות דעת ספרותית נכללות המלצות לשיפור הטקסט המותאמות לכותבים: כיצד לחדד את התמות, איך לארגן את העלילה כיצד לעצב דמויות אמינות או לחזק את אמינותן ועוד. 

עריכה ספרותית | NIRITEXT

ארבע סיבות להיעזר בעורכת ספרותית? 

 1. עורכת ספרותית מיומנת מאתרת במהירות ובדייקנות  חוסר אחידות ועלילות משנה, שאינן מובילות לשום מקום. ​

 2. עורכת ספרותית בוחנת את אמינות הדמויות ואת תפקודן בעלילה.

 3. עורכת ספרותית מעשירה את הלשון מוצאת חלופות מתאימות למילים החוזרות.

 4. עורכת ספרותית עורכת ומנסחת מחדש פסקאות מסורבלות בשמירה על סגנונך.

 

 עורכת ספרותית תמקד את העלילה, תעצב ותחדד אותה. היא תערוך את הספר שלך כך, שייגע בליבם של הקוראים ויסקרן אותם.

נירית צארום

עורכת לשון וספרות

בעלת שני תארים אקדמיים בספרות בהצטיינות מאוניברסיטת ת״א, תעודת עריכה וניסיון עשיר בכתיבה ובעריכה.

למענה אישי

איך עובדת עורכת ספרותית
עריכה ספרותית | NIRITEXT
NIRITEXT | עריכה ספרותית

מחיר עריכה ספרותית ראו כאן

עריכה ספרותית המלצות

״התואר ׳אשפית מלים׳ נכתב על נירית צארום וראוי להצמיד לו מונח המתאר את תודעת השירות הגבוהה שלה. 

 מהשיחה הראשונה שלנו באימייל, עוד לפני שהכרנו ולאורך כל עבודתנו יחד, תמיד הרגשתי את הנועם, היחס החם והניצוץ הנלהב שלה בנוגע לעריכת ספרי. כל הערה שלה, כל תיקון והארה מצידה שיפרו את כתב היד שלי והקפיצו אותו בכמה רמות. 

נירית רגישה לאופי ולסגנון המספר ועם זאת רגישה גם לכל האלמנטים המרכיבים סיפור טוב, בין אם זה עניין טכני, חברתי או תרבותי.  מחורים בעלילה, דרך ה״קול״ של הדמויות השונות וצבען ועד למבנה ומיקום של כל פסקה, פסיק ונקודה - הרעיונות והתובנות שהיא העלתה בפניי היו שווים הכל וההסברים נעשו בסבלנות, בחוכמה וברהיטות מופלאה. 

 

מעבר לידע מקצועי מקיף וכירורגי, השירות של נירית כולל גם נגישות ועמידה בזמנים. 

תודתי נתונה לך מקרב לב. תענוג לעבוד איתך. ״

כרמל כהן

נירית3_edited.png